KARNE HEDİYESİ MONSTER NOTEBOOK'TA!

HEMEN İNCELE

Monster Notebook; Çocukların Korkmadığı Tek Canavar!

Yeni reklam filmimizin hikayesi!
“Monster Notebook: Çocukların Korkmadığı Tek Canavar!”

Bizi en çok motive eden başarılarımızdan biri, yaklaşık 10 yıldır Türkiye’de oyun bilgisayarı denilince
ilk akla gelen marka olmamız. “Çocukların Korkmadığı Tek Canavar” sloganıyla hazırladığımız
yeni reklam filmimizle bugüne dek gönüllerini fethettiğimiz tüm çocuklara ve tüm anne-babalara selamlarımızı yolluyoruz.

Birçok çocuğun, hayallerindeki Monster Notebook’un resmini çizip bize ulaştırdığını biliyor muydunuz? Başlarda bu resimlerin gönderilmesine çok şaşırmış olsak da zaman geçtikçe daha ilginç bir şey keşfettik: Monster Notebook resimlerini gönderen çocuklar aslında hayallerini anne ve babalarına ulaştırmak istiyordu. Karne dönemlerinde, yaz tatillerinde, yeni yıl arifelerinde ve bayramlarda evlerdeki gündem Monster Notebook oluyordu. Bu özel günlerde aldığımız resimler gösteriyordu ki ülkemizden ve dünyanın dört bir yanından milyonlarca çocuğun “ilk bilgisayar” hayali Monster Notebook’a kavuşmaktan geçiyor. Yani Monster olarak biz, birçok markanın hayal ettiği noktaya çoktan gelmeyi başarmıştık.

Elbette, dünyanın her noktasında tanınan küresel bir marka olma yolculuğumuz birçok zorlukları da beraberinde getiriyor. Fakat bu yolculukta yalnız olmadığımızdan artık eminiz. Çünkü bizce teknoloji devleri arasına girmekten daha güzel olan tek şey, bir çocuğun gönlüne ve hayallerine girebilmektir.

Kurucumuz ve CEO’muz sayın İlhan Yılmaz’ın sözleri aslında bu yaklaşımımızı özetliyor: “Biliyoruz ki bu resimlerin her birinin ardında, akşam başını yastığa bir Monster hayaliyle koyan çocukların kocaman hayalleri var. Bu hayallerde yer almanın aslında gelecekte yer almak olduğunun da farkındayız. Bu nedenle yeni filmimizle, bizimle hayallerini paylaşan herkese teşekkür etmek istedik.” İlhan Bey’in bu sözleri aynı zamanda Almanya’dan Dubai’ye, Ankara’dan Lefkoşa’ya tüm Monster Notebook ailesinin benimseyerek paylaştığı ortak değerlerimizi özetliyor.

Pandemiyle birlikte gelişen yeni alışkanlıklara adapte olmaya çalıştığımız iki yıl, bizim açımızdan bambaşka heyecanları da beraberinde getirdi. 2020’nin ilk aylarında İstanbul’daki yeni genel müdürlük binamıza taşındık ve Kartal’da ülkemizin en büyük inovasyon merkezlerinden birinin temelini attık.

Bir yandan da küresel genişleme planlarımızı hızlandırdık. Avrupa’nın en büyük bilgisayar deneyim mağazasını Berlin’in kalbi Alexanderplatz’ta açtık. Kıta Avrupası operasyonlarımızı Berlin üzerinden büyütürken Birleşik Krallık operasyonlarımıza hazırlanmaya başladık. Ortadoğu bölgesine ise Dubai ofisimizle ulaşmaya başladık. Türk mitolojisinin az bilinen bir öğesi olmasına rağmen farklı kültürlerde de yansımalarına rastlanan “Tulpar” ismini küresel operasyonlarımızda bilinirliğimizin artması için benimsedik.

Gelelim reklam filmimizin fikir yolculuğuna…

Tüm bu faaliyetlerimizi yürütürken kreatif ajansımız RED and GREY ile Monster Notebook’u en doğru şekilde anlatacak bir fikir arayışına girdik. İzleyenlere hem hikayemizin derinliklerini göstermek hem de Monster Notebook’un gelecek hedeflerini vermek istiyorduk. Sonunda, çocukların hayallerinden süzülerek bize ulaşan resimlerin hikayelerini anlatan bir film ortaya çıktı.

Filmin arka planını merak edenler için dikkat çekici olduğunu düşündüğümüz birkaç noktayı paylaşmak istiyoruz. Öncelikle, filmin her sahnesinde 20 yıldır bizimle özdeşleşmiş renk olan yeşili olabildiğince vurguladık.

İkinci olarak, kahramanımızın çocuksu masumiyetiyle baş edebileceği bazı korku detayları kullanmak istedik. Yatağın altında tuhaf bir biçimdve duran bir çorap, yanlış zamanda yanlış yerde bulunan bir dinozor figürü, gitmemesi gereken bir yere kaçan küçük bir top gibi…

Üçüncüsü, filmde kahramanımızın rol modelleriyle de tanışmak, filmin bir Monster evreninde geçtiğini anlatmak istiyorduk. O yaşlardaki bir çocuğun kahramanları elbette annesi ve babası olmalıydı. Kahramanımızın babası yakın zamanda başka bir Monster Notebook filminde tekrar karşımızda olacak.

Dördüncüsü ise filmimizin müziği. Böylesine incelikli hazırlandığımız bir filmin kendine ait özgün bir müziği olmasına karar verdik. Filmde duyduğumuz “Don’t Be Afraid” isimli duygusal şarkının sözleri RED and GREY tarafından yazıldı. Elec-Trip Jingles tarafından hazırlanan eserin bestesi Oğuz Kaplangı, düzenlemesi ise Serkan Çeliköz tarafından yapıldı.

Tüm bunların sonunda, küçük kahramanımızın korkusunu yenmeyi başardığı ve yatağın altındaki karanlığa eğilip ödülünü aldığı bir final hazırladık. Bu finalde, 20 yıldır yüz binlerce çocukla ve aileyle paylaştığımız duyguları yansıtmaya çalıştık. Hayatına dahil olduğumuz her yaştan ve her nesilden tüm insanlara tekrar teşekkür ederiz.

2 günlük çekim maceramızın ardından teşekkür etmek istediğimiz başka isimler de var elbette:

Monster Notebook'un hikayesini bizimle birlikte yazmakla yetinmeyip bu harika filmin senaryosunu da hazırlayan, geceli gündüzlü birlikte çalıştığımız tüm RED and GREY ekibine,

Hayallerini Monster Notebook’la paylaşan tüm çocukların hikayesini ekrana yansıtan ustalıkları için Hacıyatmaz Film ekibine,

Hepimizin duygularına dokunan ve filmin ayrılmaz bir parçası olan film müziğimiz için Oğuz Kaplangı’ya,

Onca yeteneğinin ve başarısının arasında bir de “Monster’ın sesi” olarak bizimle olan Harun Can’a,

Hayalini kurduğumuz Monster Notebook dünyasını canlandırırken paylaştıkları büyük emekleri için Samet Özer, Aycan Kalem ve Emre Aksoy’a,

Müthiş yeteneği ve unutulmaz enerjisiyle hepimizin gönlünde taht kuran küçük kahramanımız Mustafa Can Savaş’a,

Ve hikayemizi milyonlarca kişiye ulaştırmakta büyük emekleri olan Canvas İletişim, Sempeak ve Soulecon Media ekiplerine sonsuz teşekkürler…

KÜNYE

Pazarlama Ekibi: Göktuğ Okan Oğuz, Bahri Uysal, A. Cenkhan Tekeli, Emir Öğünç, Murat Dokumacı

Reklam Ajansı: RED and GREY

Seslendirme: Harun Can

Prodüksiyon: Hacıyatmaz Film

Yönetmen: Çağın Dizdar

DOP: Emre Tanyıldız

Müzik: “Don’t be Afraid” - Elec-Trip Jingles

Beste: Oğuz Kaplangı

Söz: Cem Batu

Düzenleme: Serkan Çeliköz

Vokal: David John Hogg

Oyuncular (Alf.): Aycan Kalem, Emre Aksoy, Mustafa Can Savaş, Samet Özer